Skip to main content

Covid-19 virüsü pandemisi sırasında;  Zonguldak ili, 30 büyükşehirin dışında sokağa çıkma yasağı ilan edilen tek il oldu.

Aşağıda kısaca değinilen Zonguldak ili özelinde hava kirliliği ve korona virüsü gibi sonumun enfeksiyonlarının ilişkisini inceleyen detaylı uzman görüşüne buradan ulaşabilirsiniz: Zonguldak-Uzman-Görüşü.pdf (1291 indirme )

‘Hava kirliliğinin mortalite için yüksek risk oluşturan iskemik kalp hastalıklarında artışa neden olduğu ve kronik kalp, damar ve solunum yolu hastalıkları olan kişilerin Covid- 19 virüsüne yakalanma olasılıklarının daha fazla olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu sebeple Covid-19 virüsü tarafından enfekte olma riskini arttıracak ve iyileşme olasılığını düşürecek kronik solunum, kalp ve damar hastalıkları, akciğer kanseri gibi hastalıklara sebebiyet veren her türlü hava kirliliği kaynağının acilen azaltılması gerekmektedir. Özellikle Türkiye’de düzenli olarak hava kirliliği sorununun yaşandığı illerimizde, Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında acilen hava kirliliğini azaltacak önlemlerin yetkililer tarafından alınması gerekmektedir.

Zonguldak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018 Yılı Zonguldak Çevre Durum Raporu’nda, belirtildiği üzere; Yüksek Kirlilik Potansiyeli bulunan iller arasında yer almaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra; Çevre Mühendisleri Odası da 2018 yılında mobil istasyon yerleştirerek hava kalitesi ölçümleri yapmış ve aşağıdaki gibi gözle de görülebilen bir hava kirliliği tespit etmiştir.

30 büyükşehirin yanı sıra, akciğer hastalıklarının yaygın olmasına bağlı olarak nüfusa oranla yüksek vaka sayısının gözlendiği Zonguldak ili özelinde; Covid-19 kaynaklı ölümlerin önüne geçebilmek için özellikle şehirde çalışmakta veya çalışmak için izin sürecinde olan kömürlü termik santral, liman ulaşımı, demir çelik sektörü gibi sanayi kaynaklı SO2 emisyonlarının da azaltılmasını sağlayacak geçici çalışma durdurma gibi önlemlerin acilen alınması gerekmektedir.’

Metnin devamı için tıklayınız: Zonguldak-Uzman-Görüşü.pdf (1291 indirme )

Fotoğraf: Caner Özkan

E-Bülten

E-posta adresinizle e-bültenimize kayıt olarak yaklaşan etkinliklerimiz, haberler, raporlarımız ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsiniz.