Skip to main content

Temiz Hava Hakkı Platformu olarak “Sağlık Hakları Perspektifinden Adil Geçiş: Soma Örneği” başlıklı araştırma projesi kapsamında 28 Haziran 2024 tarihinde Ankara’da ulusal paydaşlarla çalıştay gerçekleştirdik.

Çalıştayda araştırma kapsamında elde edilen bulgular katılımcılarla paylaşılırken, kömürden çıkış için planlanacak adil bir geçiş sürecinin işçi, halk ve çevre sağlığı politikaları ile nasıl bir araya getirilmesi gerektiği tartışıldı.

Saha araştırması aşamasını Soma’da gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında, kömür sektöründe çalışan işçilerin ve bölgede yaşayan halkın sağlık durumlarının saptanmasına yönelik çalışmalar yürüttük. Ayrıca derinlemesine görüşmelerle kömür, çevre, iklim değişikliği ve sağlık ilişkisine dair halkın algıları ile, kömür madenleri ve termik santrallerin kapatılması durumunda nasıl bir Soma tahayyül ettiklerine dair görüşleri de araştırdık.

Çalıştay sunumuna buradan ulaşabilirsiniz: Afsin-Elbistan-A_Saglik-Etkileri_06.07.2024_THHP_web.pdf

Çalıştayı izlemek için tıklayınız.

E-Bülten

E-posta adresinizle e-bültenimize kayıt olarak yaklaşan etkinliklerimiz, haberler, raporlarımız ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsiniz.