Skip to main content

THHP DR. NUSRET FİŞEK HALK SAĞLIĞI TEŞVİK/HİZMET ÖDÜLÜ ALDI

Temiz Hava Hakkı Platformu olarak Türk Tabipleri Birliği ile birlikte yürüttüğümüz deprem bölgesinde hava kalitesi izleme çalışmaları ile Dr. Nusret Fişek Halk Sağlığı Teşvik/Hizmet Ödülü’ne layık görüldük.

Deprem sonrası sağlık risklerine dair kamuoyunu bilgilendirmek ve yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla, depremde yıkımdan en çok etkilenen Hatay Antakya’da toz kirliliği, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Elbistan’da ise asbest riski üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştik.

Ödülü Hatay ilinde asbest varlığını tespit eden çalışmaları ile TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile paylaştık.

Asbest raporumuz: https://www.temizhavahakki.org/asbest-raporu/

Toz kirliliği çalışmamız: https://www.temizhavahakki.org/depremden-bir-yil-sonra…/

“KÖMÜRDEN ADİL ÇIKIŞ: HEDEF 2030” TALEBİ TBMM’DE

Türkiye’nin farklı kömür bölgelerinden ekoloji örgütleri, mevcut kömürlü termik santrallerin 2030 yılına kadar kademeli olarak kapatılmasını talep eden ‘‘Kömürden Adil Çıkış: Hedef 2030’’ bildirisini Meclis’te yaptıkları ziyaretlerde siyasi partilerle paylaştı.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi ve Saadet Partisi ile yapılan görüşmelerde kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller nedeniyle bölgede yaşayanların ya köylerini terk ettiği ya madende çalışmak zorunda kaldığı belirtildi. Kömürlü termik santrallerin neden olduğu kirli havayı soluyan bölge halkında kanserin çok yaygın olduğunun altı çizildi. Görüşmelerde, kömürün artık vadesinin dolduğuna dikkat çekilerek toplumun gerçek enerji ihtiyacına yönelik bir enerji dönüşümünün 2030’a kadar mümkün olduğu ifade edildi.

Ziyarete Çanakkale Çan, Kahramanmaraş Elbistan, Muğla, Adana ve İzmir’den ekoloji örgütlerinin yanı sıra İklim için 350 Derneği ve Temiz Hava Hakkı Platformu’nun temsilcileri de katıldı.

Haberin tamamı için tıklayınız.

POLONYA’NIN KÖMÜR BÖLGESİ KÖMÜRDEN ÇIKIYOR

Polonya’nın Wielkopolska Eyaleti, ülkede kömürden çıkış ittifakı Powering Past Coal Alliance’a katılan ilk bölge oldu.

Wielkopolska Eyaleti, ekonomik olarak kömür madenciliği ve kömürden elektrik üretimine en bağımlı eyaletlerden biri. Bu nedenle eyaletin 2030 yılı itibariyle kömürden çıkacağını ilan etmesi sadece Polonya için değil, tüm Avrupa için de önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Avrupa’da kömür sektöründe başı çeken ülkelerden olan Polonya’da merkezi hükümet ise kömürden çıkış için hala kesin bir tarih vermiş değil. Ancak, Polonya kömürden elektrik üretimini azaltırken temiz enerji payını yavaş ve istikrarlı bir şekilde artırıyor. Ülkede 2015 yılından bu yana kömürden elektrik üretimi 27 Terawatt saate yakın azaldı. Yenilenebilir enerji üretimi ise 2015 yılında 11 Terawatt.saat iken 2023 yılında 35 Terawatt.saat’e yükseldi.

İngilizce haberin tamamı için tıklayınız.

AVRUPA BİRLİĞİ DIŞ ORTAM HAVA KALİTESİ STANDARTLARINI İYİLEŞTİRİYOR

Avrupa Birliği’nde 2 yıldır süren müzakereler sonucu hava kalitesi standartlarını iyileştirme konusunda uzlaşıldı.

Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi arasında varılan uzlaşmaya göre 2030 yılına kadar dış ortam havasında ince partikül madde (PM2.5) miktarı metreküpte 25 mikrogramdan 10 mikrograma; azot dioksit (NO2) miktarı metreküpte 40 mikrogramdan 20 mikrograma düşürülecek. Düzenleme, Parlamento’da ve Konsey’de onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Avrupa Parlamentosu’ndaki oylamanın Nisan ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İngilizce haberin tamamı için tıklayınız.

 “ENERJİ ÜRETİMİ VE SANAYİDE KÖMÜR GAZLAŞTIRMANIN YERİ” RAPORU YAYINLANDI

Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA) “Enerji Üretimi ve Sanayide Kömür Gazlaştırmanın Yeri” isimli yeni raporuyla , kömür teknolojilerini iklim krizi perspektifiyle değerlendirmeye devam ediyor.

Dünyada uzun bir geçmişe sahip olan kömür gazlaştırma teknolojisi en çok enerji üretimi ve sanayide kimyasal madde üretiminde kullanılıyor. Raporda, Türkiye’de henüz ticari uygulaması olmayan bu teknolojinin kömürün kendisini yakmaktan çok daha fazla emisyona sebep olduğu vurgulanıyor. Rapora göre, enerji bağımlılığını azaltmada önemli ve temiz bir girişim olarak sunulan gazlaştırma, aslında enerji verimsiz, su ve karbonu yoğun olarak tüketen ve gaz-petrol fiyatlarındaki değişimler nedeniyle ekonomik olarak sürdürülebilir olmaktan uzak bir yöntem.

 

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

E-Bülten

E-posta adresinizle e-bültenimize kayıt olarak yaklaşan etkinliklerimiz, haberler, raporlarımız ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsiniz.