Skip to main content

Temiz Hava Sözlüğü

SED nedir?

Açılımı, Sağlık Etki Değerlendirmesidir. Bir program, proje ya da politikanın, ilgili alanda yaşayan insanların sağlığı üzerindeki olası etkilerinin değerlendirilmesidir.

Hava Kirliliği Nedir?

Kirli havanın içinde; insan sağlığına ve diğer canlılara zarar verecek seviyede istenmeyen madde bulunur. Çoğu zaman farketmediğimiz parçacık maddeler, kükürt dioksit, azot oksitler, ozon gibi gazlar, sessiz bir katil gibi soluduğumuz havayı kirletir.

PM 2.5 NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hava kirliliğini kanserin en önemli çevresel nedeni ilan etti. Sağlık için #temizhavahaktır

Dünyada her yıl 8 milyon insan hava kirliliği sebebiyle erken ölüyor. Türkiye’de de DSÖ’nin belirlediği sınırların üzerinde kirli olan hava soluyoruz.

PM 10 NEDİR?

10 mikrondan küçük hava kirletici parçacık maddedir. Kömür-dizel yakılan süreçlerden, endüstriyel faaliyetlerden, trafikten ve kentlerde toza neden olan kaynaklardan ortaya çıkar.

ÇED Raporu Nedir?

Ekoloji ve ekonomi için kritik önemdeki ÇED raporlarında, projelerin sağlık etkilerinin değerlendirilmediğini biliyor muydunuz?

Karbon Ayak İzi Nedir?

İnsan faaliyetleri nedeniyle doğrudan veya dolaylı olarak açığa çıkan karbondioksit miktarıdır.

E-Bülten

E-posta adresinizle e-bültenimize kayıt olarak yaklaşan etkinliklerimiz, haberler, raporlarımız ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsiniz.