Skip to main content

Sağlık ve doğa koruma alanında çalışan 16 kuruluşun oluşturduğu Temiz Hava Hakkı Platformu, önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu’nda oylamaya sunulması beklenen 15 adet kömürlü termik santrale 4. kez havayı kirletme izni verecek MADDE 50’nin reddedilmesi için çağrıda bulundu.

1 Kasım 2019’da yapılan Plan Bütçe Komisyonu toplantısında karara bağlanan ve iki hafta içinde Meclis Genel Kurulu’nda oylanması beklenen yasal düzenleme, 14 Şubat 2019’da geri çekilen Madde 45’in devamı niteliğinde ve 15 kömürlü termik santrali çevre yatırımlarından muaf tutmayı ve bu santrallere 2022 yılına kadar havayı kirletme izni vermeyi hedefliyor.

Temiz Hava Hakkı Platformu bugün yaptığı açıklamada, 14 Şubat 2019 tarihinde bu kararın AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi’nin ortak kararı ile geri çekildiğini ve bir daha uzatılmayacağına dair sözler verildiğini hatırlattı ve bu santrallerin 2019 sonuna kadar çevre yatırımlarını tamamlamış olmaları gerektiğini belirtti. 

Temiz Hava Hakkı Platformu Meclis Genel Kurulu’na gelecek teklifin geri çekilmesi için karar vericilere çağrıda bulunarak açıklamasını şöyle tamamladı: “TBMM’deki tüm siyasi partilerin temiz hava hakkını talep eden yüz binlerce insana, 14 Şubat 2019’da verdiği sözü istisnasız bir şekilde yerine getirmesini ve Madde 50’yi geri çekmesini talep ediyoruz.”

Habere ait basın bültenini indirmek için tıklayınız.

E-Bülten

E-posta adresinizle e-bültenimize kayıt olarak yaklaşan etkinliklerimiz, haberler, raporlarımız ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsiniz.