Skip to main content
Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından 2017 yılında Çanakkale’de 3 tane işletmede ve 2 tane inşa halinde kömürlü termik santral olmak üzere toplam 16 tane santralin yöredeki hava kalitesi, sağlık ve toprak üzerine olası etkileri ve ayrıca CENAL Entegre Termik Santrali Projesi’nin ÇED raporu ve hava kalitesi modellemesi incelenmiştir.

Mevcut santraller çalışırken bile Çan Bölgesi’nde sanayiden kaynaklanan hava kirliliğinin solunum yolları fonksiyonlarında düşüş ve astım ve kronik bronşit ataklarının sıklığında artışa neden olduğu 2018 yılında yayınlanan çalışmalarda görülmektedir. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Ofisi tarafından geliştirilen AirQ + yazılımı kullanılarak, 2017 yılında hava kirliliği DSÖ tarafından önerilen limitlere indirilseydi Çanakkale ilinde yaşanan 343 ölümün önlenebileceği hesaplanmıştır. Çanakkale ilinde 2017’de hava kirliliği nedeniyle yaşanan ölümlerin 30 yaş üstü kazalar hariç tüm ölüm sebepleri içinde yüzde olarak oranı %8,1’dir.

Raporu İndir

E-Bülten

E-posta adresinizle e-bültenimize kayıt olarak yaklaşan etkinliklerimiz, haberler, raporlarımız ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsiniz.